Haber

Irak Cumhurbaşkanı, dünya liderlerine Filistin halkını kurtarma çağrısında bulundu

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen 8. Olağanüstü İslam Zirvesi’nde konuşan Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Rashid, dünya liderlerine Filistin halkını kurtarma çağrısında bulundu.

Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Rashid, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen 8. Olağanüstü İslam Zirvesi’nde konuştu. Rashid konuşmasında Filistin halkının kurtarılması için durumun kontrolünün pratik bir analiz doğrultusunda ele alınması gerektiğini belirtti. Uluslararası toplumun Gazze Şeridi’nde sivil örgütleri hedef alan saldırıları ve tehlikeli ihlalleri kınamasını isteyen Raşid, dünya liderlerine Filistin halkını kurtarma çağrısında bulundu.

Uluslararası toplumu askeri operasyonların durdurulması için müdahaleye davet eden Reşid, Filistin halkına koşulsuz insani yardım ulaştırılması için acilen harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Gazze Şeridi’nde iletişimin kesilmesinin amacının 2 milyon insanı dünyadan izole etmek olduğunu vurgulayan Irak Cumhurbaşkanı, işgal güçlerinin amacının işlenen savaş hatalarını gizlemek ve bölgeye gönderilen insani yardımları engellemek olduğunu ifade etti.

Irak’ın başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinden yana duruşunu yineleyen Raşid, Irak işgal gücünün uyguladığı kolektif intikam ve cezalandırma politikasını kınadığını ifade etti. – RİYAD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu