Haber

Filistinli Tutuklu Hıdır Adnan İsrail Hapishanesinde Öldü

İsrail hapishanesinde 87 gündür açlık grevinde olan Filistinli tutsak Hıdır Adnan hayatını kaybetti.

Filistin İslami Cihat Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada, “İslami Cihat Hareketi, tüm azim ve kararlılığıyla lideri Şeyh Hıdır Adnan’ın yasını tutuyor.” ifadeler yer aldı.

Teröre ve adaletsizliğe sahip çıkan ve kollayan dünyanın gözleri önünde, özgür kahraman Hıdır Adnan, düşmanın işlediği kabahat nedeniyle şehit edilmiştir. Bunun bedelini işgalci İsrail yönetimi ödeyecektir.

Son dönemde sağlık durumu ağırlaşan Adnan, 87 gündür açlık grevinde. Açıklamada, Adnan’ın ölümüyle ilgili başka bir bilgi paylaşılmadı.

Filistin Tutsaklar Derneği’nden 23 Nisan’da yapılan yazılı açıklamada, İsrail askeri mahkemesinin 78 gündür açlık grevinde olan ve sağlık durumu ağırlaşan Adnan’ı “kefaletle serbest bırakma” talebiyle reddettiği kaydedildi.

Duruşmaya video konferansla katılan Adnan’ın duruşma sırasında birkaç kez bilincini kaybettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Filistinli tutuklunun sağlık durumu kritik durumda ancak işgal yönetimi onu halen tutukluyor. cezaevi kliniği, sivil bir hastaneye nakledilmesine ve ailesini ziyaret etmesine izin vermiyor.” bilgisi paylaşıldı.

Hıdır Adnan, idari tutukluluğuna tepki olarak 2012’de 66 gün, 2015’te 52 gün, 2018’de 59 gün ve 2021’de 25 gün açlık grevine başladı. Adnan, 5 Şubat’ta açlık grevine başladı.

İsrail tarafından İslami Cihat Hareketi üyesi olmakla ve İsrail karşıtı faaliyetlere katılmakla suçlanan 44 yaşındaki Adnan, 2012 yılından bu yana birçok kez gözaltına alındı ​​ve “idari gözaltı” uygulamasıyla hapis cezasına çarptırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu